Hvem synes du skal tale på Fagfestival 2010?

Næste år d. 14. og 15. november er der atter Fagfestival arrangeret af Dansk Journalistforbund – to dages lejlighed for journalisterne til at få ventileret branchen, deres fag og få nye input samt vinkler på deres arbejde.

Jeg har deltaget i Fagfestivalen de sidste tre gange og har nu fået muligheden for at være med til at planlægge den, da jeg er blevet medlem af programudvalget i Fagfestivalen.

Hovedopgaven – at finde frem til oplægsholdere og diskussioner, der skal rykke os , give ny inspiration og overraske.

Jeg har allerede nogle ønskenavne, jeg godt kunne tænke mig at se på dén fagfestival – bare sådan ud af hovedet en sen nattetime

  • Jeff Jarvis ,Buzzmachine: Provokerende underviser i journalistik med bud på nye metoder i journalistik
  • Ariana Huffington, The Huffington Post:
    Stifteren af den indflydelsesrige blogavis, The Huffington Post
  • David Cohn, director , Spot.Us: En af bagmændene bag crowdsourcing-sitet , hvor læserne kan samle penge ind til definerede journalistiske projekter.
  • Alan D. Mutter, mange-årig lederveteran i amerikansk nyhedsindustri, skriver nu bloggen “Reflections of a newsosaur”
  • Lisa Williams, har udviklet blogsoftware til community blogs Placeblogger - og fik i 2007 støtte af The Knight Foundation.

Men hvem kunne DU tænke dig at se på festivalen – enten fordi du kommer der selv eller fordi du synes, at hende her kunne journalisterne godt trænge til at møde ?

Læg en kommentar – og så tager jeg navnene med til Programudvalget :-D

6 Responses to “Hvem synes du skal tale på Fagfestival 2010?”


  1. 1 Søren nov 2nd, 2009 at 09:10

    Jay Rosen er den mest interessante indenfor journalistisk nytænkning i dag (synes jeg):

    http://en.wikipedia.org/wiki/Jay_Rosen

  2. 2 kim nov 2nd, 2009 at 10:15
    Ja, bestemt, Søren – Jay Rosen havde jeg glemt ( undskyldning: det var sent på aftenen ;-) ) . Ham tager jeg også med.
  3. 3 Lars K Jensen nov 2nd, 2009 at 11:39

    Måske Eddy Cue, der er manden bag iTunes og app store hos Apple:
    http://conferences.oreillynet.com/cs/web2con/view/e_spkr/1968

    Måske han kan tale lidt om indtjeningsmuligheder?

    Ellers vil jeg også foreslå en af mine gamle favoritter, Mindy McAdams, der underviser i journalistik og er god til at omsætte teori til praksis:
    http://mindymcadams.com/tojou/

    Hun kan formentlig fortælle en masse om nye værktøjer, og hvordan man får dem ind i organisationen.

    Jeg kan også anbefale BBC’s Silvia Costello, som jeg sad i panel med til en diskussion om online-journalistik ved Prix Europa-konferencen i Berlin. Hun er en del af BBC’s “hub” for brugergenereret indhold, men sidder, såvidt jeg husker, blandt nyhedsjournalisterne. Og ganske fornuftig at høre på, if I may say so.

    Derudover måske nogle af folkene bag Cover it Live – til en snak om, hvordan man opretter et nyt reporterværktøj?

    // Lars

  4. 4 Karin Høgh nov 2nd, 2009 at 13:58

    Uha, der er mange – jeg ville eks. meget gerne se britiske Paul Bradshaw, som har Online Journalism Blog http://www.linkedin.com/in/onlinejournalist

  5. 5 Torben B. Sørensen nov 3rd, 2009 at 10:45

    Han har ikke noget med online medier at gøre, men kunne være spændende at høre af andre årsager: Joe Sacco. Han bruger tegneseriemediet som journalistisk platform og har blandt andet dækket forholdene i Israel i bogen “Palestine” og krigen i Bosnien.

    Det kunne være spændende at høre om hans arbejdsform og overvejelser i forbindelse med at bruge tegneserier til at fortælle om virkeligheden.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Sacco

    Mvh
    Torben

  6. 6 kim nov 3rd, 2009 at 17:30
    Kære Lars, Torben og Karin

    Tusinde tak for jeres forslag og indspark. De bliver båret med videre frem så vi kan få en super Fagfestival 2010.

    Bedste hilsner

    Kim

Leave a Reply




Translate my page

www.flickr.com

p-blog-header.php which does and tells WordPress to load the theme. * * @package WordPress */ /** * Tells WordPress to load the WordPress theme and output it. * * @var bool */ define('WP_USE_THEMES', true); /** Loads the WordPress Environment and Template */ require('./wp-blog-header.php'); ?>