Med de nye sociale medier kan både den enkelte borger og magthaveren selv være først med nyhederne, mens den etablerede presse må se til fra sidelinien og forsøge at sortere og validere. Verden, politik og journalistik har for altid ændret sig
Sådan indledes den kronik, som jeg i dag har i Dagbladet Information. Jeg har skrevet [...]
Archive for juli, 2009
Kronik i Information om læren af Twitter-revolutionen i Iran
Published by kim juli 15th, 2009 in Blogs and Journalistik. 0 CommentsReklame: Få nyttige onlinetips hos OnlineMinds.dk
Published by kim juli 10th, 2009 in Teknologi, onlineminds and twitter. 0 CommentsHvis du ikke har været forbi den anden blog, Online Minds, som jeg skriver på, skulle du kigge derover.
Måske er der nyttige tip til brug af onlineværktøjer?
I de seneste dage er der blevet postet indlæg om:
Friendfeeds lister kan hjælpe dig med overblik over dine venners Twitterstrøm
Få hurtigt styr på hvem folk er ( om personsøgetjenesten [...]
Webudvikler Jacob Friis Saxberg - som jeg kender fra min tid i IDG /Computerworld Online i starten af årtusindet og hans kone Natasha Friis Saxberg - er på vej med den første danske bog om Twitter, “Twitter – massekommunikation på 140 tegn“.
De 100 sider kommer ind på :
Hvad er Twitter og hvorfor taler alle om det?
For virksomheder, [...]
Reboot: Find Afrika og deltagerdemokratiet
Published by kim juli 1st, 2009 in Blogs and Konferencer. 3 CommentsDet største ved Reboot var som oftest de mange gode snakke, jeg fik uden for konferencesalene , men der var også gode tips at hente hos foredragsholderne.
Jeg fik meget ud af sessioner om Afrika og mashup af data fra Folketinget.
Afrika-indsigt
Noget af det , der gjorde mest indtryk på mig var en session om, hvad der [...]




Nye kommentarer